top of page
ELBING

ELBING

Ostatnio postanowiłem uratować kilka zdjęć dawnego Elbląga i pokazać te stare unikalne kadry w innym blasku 🙂 Oto jeden z takich obrazów. Rekonstrukcja cyfrowa ( Jarosław Jaroszuk ) na podstawie zdjęcia z kolekcji - Bernard Jesionowski

NOWE PAROWOZY

NOWE PAROWOZY

Nowowybudowane parowozy serii 52 na terenie Zakładów Schichau ( Elbing ) w 1944 roku. Budynki po lewej za parowozami to ulica Fabryczna.

EKSPRESS

EKSPRESS

,,Express " zacumowany po lewej :) Kadr archiwalny ok. 1920 roku. Nabrzeża rzeki Elbląg, obecnie - Bulwar Zygmunta Augusta.

ROZŁADUNEK

ROZŁADUNEK

Rozładunek w elbląskim porcie. Kadr archiwalny - 1940 r.

POMOSTY RYBACKIE

POMOSTY RYBACKIE

Kadr archiwalny ( ok. 1923 roku. ) Pomosty rybackie przy Targu Rybnym (obecnie bulwar Zygmunta Augusta). Widok na pozostałości po spalonym 8 lipca 1917 r. moście Wysokim.

MOST NISKI

MOST NISKI

Uszkodzony w czasie II wojny światowej został odbudowany. W 1984 r. uszkodzeniu uległo jedno z przęseł i według oceny ówczesnych władz Elbląga nie mógł być naprawiony, dlatego podjęto decyzję o jego rozebraniu. W jego miejscu powstała kładka dla pieszych.Decyzja o zlikwidowaniu mostu zwodzonego zdziwiła wielu, a położona w latach 80. kładka raczej szpeciła niż zdobiła miasto. W 2007 roku podjęto więc decyzję o przywróceniu mostu zwodzonego. Kadr archiwalny - 1935r.

PREUSSEN 2021-1911

PREUSSEN 2021-1911

Postanowiłem przenieść parowiec „Preussen” do naszych czasów :) Stara karta pocztowa pokazywała bardzo mało okolicy, gdzie cumował ten statek. Odrobinę mnie ten fakt irytował. Szerszy kadr, na mojej wizualizacji , powonień lepiej zobrazować gdzie cumował ten elbląski statek przed laty. Parowiec–salonka „Preussen”, zwany popularnie przez elblążan „flądrą”, przycumowany przy nabrzeżu Wyspy Spichrzów - kadr archiwalny 1911 r.

NA WYSPIE SPICHRZÓW

NA WYSPIE SPICHRZÓW

Kadr archiwalny z 1940r. Na starym ujęciu kapitalnie widać spichlerze (od lewej: "Złoty Orzeł", "Szwedzki Herb", "Cesarz") Widać też doskonale ciekawy fragment nabrzeża wyspy. Był tam kiedyś odcinek zadaszony, do dzisiaj ocalała jeszcze podstawa tego nabrzeża. Warto tam udać się na spacer, czuć tam jeszcze te dawne czasy.

MOST WYSOKI

MOST WYSOKI

Most Wysoki znajduje się w miejscu funkcjonowania najstarszego elbląskiego mostu, który wzmiankowany był już w 1322 roku. Obecny zrealizowany został w latach 2010-2013 w ramach programu rewitalizacji Starego Miasta. Formą nawiązuje do mostu wzniesionego w latach 1925-1926, który został zniszczony w 1945 roku.

STUDZIENNA

STUDZIENNA

Ulica Studzienna - kadr archiwalny 1910 rok. Do rozpoczęcia odbudowy kamienic przy ulicy Studziennej jedynym zachowanym budynkiem był ten, w którym mieści się dzisiaj pizzeria.

STARY RYNEK

STARY RYNEK

Stary Rynek - widziany przez Bramę Targową. Kadr archiwalny fot. F. Krauskopf. lata 30-31

ODROBINA HISTORII wer. II

ODROBINA HISTORII wer. II

Miałem już nie wracać do tematu tego pana, ale pojawiły się pytania, w jakiej części budynku przy ulicy Stoczniowej wykonane było ujęcie. Dokładnie archiwalny kadr powstał na zapleczu, obecnie jest tam parking samochodowy. Mam nadzieję, że ta moja wizualizacja rozwieje wszelakie wątpliwości

ODROBINA HISTORII

ODROBINA HISTORII

W latach trzydziestych Adolf Hitler bywał w Elblągu, aby uczestniczyć w wiecach przedwyborczych. Ocalało kilka kadrów z tych wizyt, miałem jednak spory problem z odnalezieniem tego miejsca. Budynek w tle ujawnił odrobinę detali, i po długich poszukiwaniach stanąłem dokładnie w miejscu tej politycznej szopki. Archiwalny kadr wykonany został na zapleczu budynku - obecne ul. Stoczniowa.

WIGILIJNA

WIGILIJNA

Wigilijna, dawna Heilige Geiststrasse. Kadr archiwalny ok. 1915 roku.

PAROWIEC PREUSSEN

PAROWIEC PREUSSEN

Przystań statków pasażerskich oraz Most Dolny w Elblągu. Kadr archiwalny 1921 rok.

STARA FOTKA

STARA FOTKA

To bardzo stary obrazek miasta, nie znam jednak roku wykonania tego kadru. Zwróćcie uwagę na pojazdy, to dosłownie sam początek silników spalinowych. Moją uwagę zwróciła też sama ulica, brak na tej fotografii torowiska tramwajów. Widok na ulicę 1 Maja od strony Placu Słowiańskiego.

INNE CZASY

INNE CZASY

Na tej fotografii widać zaparkowane stare samochody, jakaś pani spogląda w stronę fotografa. Każdy tam coś robi, rozmawia, czy gdzieś idzie. Magiczny tramwaj z epoki jest jak rodzynek na torcie tej sceny z innych lat. I to wszystko rozgrywa się w scenerii BRAMY TARGOWEJ. Magia przekazana i zamrożona w czasie przez dawnego fotografa.

NA TERENIE GALERII EL

NA TERENIE GALERII EL

Widok na dziedziniec i ruiny zabudowy poklasztornej, w głębi kamienice przy ul. Kuśnierskiej. Kadr archiwalny ok. 1930 roku.

OBECNIE GALERIA EL

OBECNIE GALERIA EL

Dawniej kościół Najświętszej Marii Panny w Elblągu. Ulica Wałowa, blisko narożnika z ul. Wodną - na pierwszym planie starej fotografii dom z końca XVIII w.- lata 1890-1910.

DWORZEC KOLEJOWY

DWORZEC KOLEJOWY

Odrobinę z innego miejsca wykonane, no ale nie mogłem spacerować po torach :) Myślę jednak, że dla porównania spokojnie wystarczy..... Kadr archiwalny - 1916

BYŁ TAKI DOM

BYŁ TAKI DOM

Ulica Garbary ma takie dziwne tajemnicze miejsce. Mam na myśli ogrodzone fundamenty nieistniejącej kamienicy. Od lat jest tam płot i od czasu do czasu wycina się zarośla, przecież aż się prosi o odbudowę tego domu.

BRAKUJĄCE OGNIWO

BRAKUJĄCE OGNIWO

Sporo się tu zmieniło od czasów trawnika, ale dalej brakuje kamienicy po lewej :) Zdjęcie archiwalne datowane jest na lata 1930 - 1940.

OBROŃCÓW POKOJU

OBROŃCÓW POKOJU

Obrońców Pokoju przed wybudowaniem linii tramwajowej Kadr archiwalny - lata 1915-1926

ULICA GARBARY

ULICA GARBARY

Kadr archiwalny -1903 r. Ulica Garbary przebiega od ulicy Pocztowej do Starego Rynku. W czasach istnienia umocnień miejskich, od strony obecnej Pocztowej, zamykała ją Wieża Garbarska, której resztki rozebrano w 1783 r. Po raz pierwszy o tej ulicy wspomniano w źródłach pisanych w 1340 r.

FOSA DWORU POPIELNEGO

FOSA DWORU POPIELNEGO

Tytułowa Fosa Dworu Popielnego (Aschhoffsgraben) do 1945 r. służyła stoczni F. Schichau jako dok do wyposażania budowanych statków i okrętów. W doku Fosy Dworu Popielnego, jako basenu wyposażeniowego stoczni F. Schichau, budowano i wyposażano dziesiątki torpedowców i innych jednostek pływających. Swój największy okres prosperity przeżywała pod koniec XIX w.

LOTNICZA HISTORIA

LOTNICZA HISTORIA

Historia elbląskiego lotniska jest dość dobrze znana, sporo jest zachowanych opisów. Inaczej jest, jeśli chodzi o archiwalne zdjęcia. Starych zdjęć jest bardzo mało, a te co się zachowały przeważnie są mało ostre. Prezentowany stary kadr jest dobrej jakości i dzięki temu udało się rozszyfrować gdzie był dokładnie wykonany. Hangar widziany w tle istnieje do dzisiaj - ul. Lotnicza.

PROM KOLEJOWY

PROM KOLEJOWY

A taki opis znalazłem w internecie do tej starej karty pocztowej : Widokówka z 1918 r. nazwa promu nie jest widoczna. Chodzi tutaj o jeden z 4 promów zbudowanych dla Dänische Staats-Eisenbahn, Kopenhagen przez F. Schichau Elbing. Były to „Fredericia”, „Hjalmar”, „Ingeborg” i „Princesce Alexandrin”. Widokówkę wysłał 15.10.1918 r. jako pocztę polową do Berlina, pilot Kurt Neff (12 korpus) ze szkoły lotniczej Elbing.

DŹWIGI STOCZNI

DŹWIGI STOCZNI

Historia Elbląga od zawsze była związana z rzeką. Sporo starych kadrów to potwierdza. Na tej archiwalnej fotografii kapitalnie widać dźwigi stoczni Schichaua oraz miejsce montażu kadłubów statków. To w tym miejscu powstało wiele starych zdjęć pokazujących zbudowane jednostki, a było tego sporo....

RZEKA ELBLĄG

RZEKA ELBLĄG

Na wielu starych zdjęciach Elbląg często pokazany jest nad rzeką. Lubię te kadry, pokazują morską historię dawnego Elbląga. Kadr archiwalny - lata 1910-1915.

WIDOK Z MOSTU NISKIEGO

WIDOK Z MOSTU NISKIEGO

Kadr archiwalny - 1900 r. Znamy ten obraz wszyscy doskonale - Widok z mostu NISKIEGO

ULICA STOCZNIOWA

ULICA STOCZNIOWA

Kadr archiwalny - 1905 r. Za Bramą Targową rozpoczyna się ulica Stoczniowa, która prowadzi do skrzyżowania z ulicą Królewiecką.Na przełomie XVIII i XIX wieku ulicę nazwano Nowa Droga (der neue Weg). W 1901 r. otrzymała nazwę na cześć Fryderyka Schichaua (Schichaustrasse) i nosiła ją do 1945 r. kiedy to otrzymała obecne miano.To właśnie przy Stoczniowej po 1837 r. Ferdynand Schichau zapoczątkował budowę swego imperium przemysłowego.

LODOŁAMACZ - DREWENZ

LODOŁAMACZ - DREWENZ

Uparłem się odnaleźć miejsce, gdzie cumował przed laty lodołamacz ,,Drewenz" Była to jednostka zbudowana w stoczni Schichau, dla Zarządu Wisły w 1900 roku. Archiwalne zdjęcie zachowało się w bardzo dobrym stanie, ale tak na pierwszy rzut oka trudno było, określić gdzie zostało wykonane. Zachował się jednak jeden kluczowy budynek. Mam na myśli ten w tle, blisko dziobnicy lodołamacza. To pozwoliło mi wykonać kadr porównawczy.

ELBING - PAULUSSCHULE

ELBING - PAULUSSCHULE

Tu los oszczędził budynek i od lat pozostaje w prawie nienaruszonej formie. Oceńcie zresztą sami.

URZĄD MIEJSKI

URZĄD MIEJSKI

Kadr archiwalny - 1913 r. Muszę kiedyś powtórzyć to ujęcie, liście sporo zasłaniają :)

WYBRZEŻE GDAŃSKIE

WYBRZEŻE GDAŃSKIE

Kadr archiwalny to prawdopodobnie rok 1910, widok z Mostu Niskiego - obecnie ul. Wybrzeże Gdańskie.

ULICA RYBACKA

ULICA RYBACKA

Kadr archiwalny wykonany został ok.1921 roku. Po raz pierwszy wymieniono ją w źródłach pisanych już w 1330 roku jako platea Picscatorum, w języku niemieckim była określana jako Fischer Gasse, później Fischerstrasse, po wojnie nazwę spolszczono.

RYBACKA

RYBACKA

Kadr archiwalny - 1910 r. Jak widać, na starej fotografii wylot ulicy od strony rzeki zamykała kamienica. Do 1945 roku obie strony Rybackiej były zabudowane, biegł przez nią też fragment Ścieżki Kościelnej.

RYBACKA - kamienica 37

RYBACKA - kamienica 37

Wiele razy przymierzałem się do sfotografowania tej kamienicy i wiele razy przeszkadzały mi zaparkowane samochody. Trudno.. jest jak jest :) Na starym zdjęciu widać numer 37. To bardzo charakterystyczna kamienica, dawniej oraz obecnie.

ULICA RYBACKA

ULICA RYBACKA

Kadr archiwalny - 1916r.

ULICA KOWALSKA

ULICA KOWALSKA

Kowalska widok w kierunku 1 Maja.

KLUB - Vorwärts

KLUB - Vorwärts

Klub wioślarski - Vorwärts.Obecna ul. Panieńska. Kadr archiwalny - 1912

ELBLĄG Z 1864 ROKU.

ELBLĄG Z 1864 ROKU.

To akwarela namalowana z fotograficzną precyzją. Skłoniło mnie to do zrobienia zestawienia i porównania co zostało z tamtych czasów do dziś. Kadr archiwalny - północno-zachodni narożnik dziedzińca poklasztornego przy dawnym kościele NMP, akwarela Hermanna Pennera z 1864 r. Obecnie teren Galerii El.

POCZTA GŁÓWNA

POCZTA GŁÓWNA

Kadr archiwalny -1910r.

MOŻE CZAS ODBUDOWAĆ TEN ZABYTEK

MOŻE CZAS ODBUDOWAĆ TEN ZABYTEK

Dzisiaj w miejscu, gdzie stała niegdyś Śpiewająca Studnia jest zwykły kawałek chodnika. Historią tej magicznej studni zajmowało się wielu pasjonatów i dzięki temu, mamy szereg publikacji na ten temat. Postanowiłem przybliżyć Wam ten kawałek miasta. Studnia na zdjęciu archiwalnym prezentuje się magicznie, a na współczesnym kadrze w miejscu studni parkuje samochód :)

POKÓJ I WOJNA

POKÓJ I WOJNA

Zastanawiałem się jak pokazać ogrom zniszczenia miasta po wojnie. Chciałem to pokazać na jednym kadrze i wymyśliłem takie coś :)

TAM ROSŁO DRZEWO :)

TAM ROSŁO DRZEWO :)

Skrzyżowanie - ul. Królewiecka i Maurycego Beniowskiego. Tu zmiany są spore :) Kadr archiwalny wykonano około 1927 r.

SZPITAL MIEJSKI

SZPITAL MIEJSKI

Obecnie ulica Żeromskiego. Kadr archiwalny - Lata 1904-1905

KRÓLEWIECKA

KRÓLEWIECKA

Kadr archiwalny - Lata 1925-1927 ul. Królewiecka w trakcie remontu nawierzchni i przekładania torów tramwajowych.

PRAWIE JAK DAWNIEJ

PRAWIE JAK DAWNIEJ

Fotografując ten fragment miasta, zdałem sobie sprawę, że na ulicy Trybunalskiej czas płynie inaczej. Zobaczcie sami, ulica dalej ma podobny wizerunek jak w roku 1910. Kadr archiwalny 1910 , Dawna Bismarckstraße w Elblągu.

100 LAT PÓŹNIEJ

100 LAT PÓŹNIEJ

Dawna ulica Bismarcka (Bismarckstraße), obecnie zachodnia część placu Konstytucji przylegająca do widocznego z lewej strony budynku sądu, w perspektywie ul. Trybunalska Kadr archiwalny - lata dwudzieste XX wieku.

OBROŃCÓW POKOJU

OBROŃCÓW POKOJU

Na starym zdjęciu obecna ulica Obrońców Pokoju przed wybudowaniem linii tramwajowej Kadr archiwalny - lata 1915-1926

bottom of page